>> Grön Ungdom Riks >> Jakop Dalunde åker till Köpenhamn och COP-15

PRESSMEDDELANDE
2009-12-06
GRÖN UNGDOM

Jakop Dalunde åker till Köpenhamn och COP-15

I Köpenhamn samlas nu ledare och klimataktivister från hela världen för klimattoppmötet COP-15. Grön Ungdoms språkrör Jakop Dalunde är ackrediterad delegat genom Europeiska Unga Gröna och ingår i dess kommunikationsgrupp. Dalunde kommer under de två veckorna ha ett extra ansvar för att bevaka det svenska ordförandeskapets roll i förhandlingarna.

-Jag ser fram emot att granska statsminister Reinfeldt och miljöminister Carlgrens ledarskap och ansvarstagande. Hittils har ju det mest gått ut på att spela ned förväntningarna och skriva över klimatansvaret på utvecklingsländer, säger Jakop Dalunde.

-Vi går in i de här förhandlingarna med helt fel perspektiv. Sverige och EU har unika möjligheter att leda med goda exempel, men agendan är fortfarande massiv kolkraftsutbyggnad, jordbruksstöd till köttindustrin och miljöministerledd uppmuntran till massbilism, säger Jakop Dalunde.

För mer information: Jakop Dalunde 070-248 58 64

KALENDARIUM
Valkurs 20 mar
NYHETER FRÅN MP.SE
Peter gör gröna recept för godare mat
Regeringen sänker järnvägen
På väg mot en feministisk regering
Så vill vi stoppa datalagringen
Vi integritetssäkrar det rödgröna samarbetet
OM HEMSIDAN
Textstorlek: [ A A A ]
Om tillgänglighet
Information om kakor
Ansvarig utgivare

design copyleft stobyhill mediakollektiv